Pridané dňa od oko

Stojím na vrchole, mráz hladí líca, oslňujúce lúče januárového Slnka sa rozlievajú po celom svahu. Na chvíľu zabúdam na všetko ostatné.
Neviem sa dočkať kedy vyštartujem. Preciťujem každý jeden oblúk, ja a svah sme jedno. Pálenie stehien je symbolom skvelého zážitku. Hovorím o akomsi „splývajúcom“ (angl. flow) zážitku. Celkom iný pohľad na šťastie, ktorému sa venuje psychológ Mihaly Csikszentmihalyi.

Najšťastnejší sme počas aktivít, kedy sme akoby odtrhnutý od reality. Prestávame si uvedomovať koľko je hodín, sme úplne ponorení a sústredení. Nenecháme sa len tak niečím vyrušiť.
Zaujímavosťou je, že na prví pohľad nemusíme vyzerať spokojne, pretože naše prejavy emócií sú utlmené. Keď sa však niekto spýta, aké to bolo, celkom určite budú prevládať pozitívne pocity. Nie je dôležité o akú činnosť ide. Môže ísť o záhradkárčenie, hranie videohry, športovanie, riešenie escape plan hry alebo aj študovanie.

Csikszentmihalyi, môžeme zaradiť k predstaviteľom západnej filozofie. Hovorí, že flow dosahujeme keď máme svoju činnosť úplne pod kontrolou, vnímame každý detail. Podobné opisovanie je badateľné aj pri ďalších západných vedcoch, ktorí sa skôr zameriavajú na veci okolo človeka. Oproti tomu, ázijskí filozofi sa viac sústreďujú na prácu s vnútrom človeka. Snažia sa o dosiahnutie nejakého stavu, harmónie tela a mysle s okolím. Podľa ázijského výkladu sa do flow-u sa dostávame, keď nám činnosť vôbec nespôsobuje ťažkosti, je to pre nás hračka. Aj náročné činnosti sme schopní vykonávať s ľahkosťou.

Keď si západný pohľad prenesieme na môj príklad s lyžovaním, flow je spôsobený úplnou kontrolou nad lyžami, precíznosťou  a rýchlosťou. Moja dominancia nad svahom. Východný pohľad naznačuje, že flow dosiahnem, keď som úplne zžitý so svahom. Žiadna dominancia, ale dokonalá súhra. Unikátom flow zážitku je, že obidve perspektívy smerujú k rovnakému záveru: výsledkom je skvelý zážitok.

Spoločným menovateľom aktivít, pri ktorých môžeme dosiahnuť flow je, že ide o dobrovoľné rozhodnutie, samotná aktivita je zaujímavá alebo zábavná, vyžaduje nejakú zručnosť,  istým spôsobom je pre nás výzvou s jasným, dosiahnuteľným cieľom. Aj keď sa väčšina ľudí zhoduje v tom, že počas detstva bol flow úplne bežná vec, v dospelom živote je možností pre šťastné zážitky oveľa viac. Problémom je aj väčšia zodpovednosť a množstvo rôznych okolností, ktoré vám menia plány. Nie je to však prekážka. Ak je práca alebo štúdium pre vás skôr únavná alebo stresujúca záležitosť, chce to zmeniť prístup aby ste dosiahli „flow“ pri na prvý pohľad nezáživných povinnostiach.  

Ako prvé musíte poznať vaše priority. Dôležitým krokom je nájsť spojenie medzi vašou úlohou, vašou zručnosťou a nejakou výzvou. Ak sa vám nejaká výzva zdá príliš komplikovaná, skúste ju rozmeniť na drobné, poradiť sa s niekým, alebo nájdite iné riešenie. Vaším cieľom je pretransformovať otravnú povinnosť na zážitok, pri ktorom sa niečo nové naučíte, splníte ciele alebo sa aspoň zabavíte.

Vietor do plachiet vám môžu dodať aj drobné zmeny vo vašom dennom harmonograme, výlet, dobrá žúrka, posedenie s priateľmi alebo čokoľvek zaujímavé. Najčastejšia výhovorka je „nemám čas“. Zlá, výhovorka. Aj počas najťažších období priemyselnej revolúcie, kedy ľudia pracovali 80 hodín týždenne, si pracovníci dokázali nájsť čas na literatúru alebo politickú angažovanosť, aj keď dav smeroval do barov. Koľko času by ste vedeli ušetriť len vďaka tomu, že do úvahy budete brať priority vašich úloh? Jasné, nepovedal som nič nové, aj ja bojujem so zdanlivým nedostatkom času.

Samotná snaha o dosiahnutie šťastia obyčajne nefunguje. Dôvodom je, že ak je dosiahnutie šťastia naším cieľom, ako keby existovala nejaká vzdialenosť, ktorú ešte musíme prekonať. Naopak, ak sa sústredíme na konkrétne aktivity, momenty, dobré zvyky, šťastie je oveľa ľahšie dosiahnuteľné.

Povedal by som, že ide o zaujímavú alternatívu k mnohým mainstreamovým motivačným citátom s posolstvom: všetko je možné, len treba chcieť.  Čo podľa vás prinesie viac šťastia do vášho života; fotka športovca, ktorého by ste chceli prekonať, alebo vybudovanie si dobrých zvykov, ktoré vám pomôžu tešiť sa z každého tréningu (pretože váš cieľ je užiť si tréning). Som si istý, že pre väčšinu ľudí druhý spôsob prinesie diametrálne odlišné výsledky.

Na záver skúsim niečo z praxe. Počuli ste už o pozícii manažér šťastia? Môže to znieť smiešne, ale šťastný človek je predsa produktívnejší, má dobré nápady a je lojálny, čo si uvedomujú aj firmy, win-win situácia pre zamestnávateľa a aj zamestnanca (učiteľa a študenta). Úloha manažéra šťastia je jednoduchá. Starať sa o šťastie ľudí vo firme. Tomu by som sa chcel venovať aj ja. Chcem pomáhať ľuďom aby boli šťastní.