Pridané dňa od oko

Viete si predstaviť bývať v priestore menšom ako 10 m2. My študenti obývajúci internátne priestory a podnájmy sa do tejto situácie určite vieme vžiť. Preto potom snívame o veľkých domoch, dvojpodlažných bytoch a hneď ako je to možné, si tieto sny chceme splniť prostredníctvom hypotéky, ktorú je potrebné celý život splácať. Je naozaj problém v metroch štvorcových, alebo skôr ide len o nedostatok súkromia a biedne vybavenie študentského bývania? Čo keby sme vám povedali, že je možné žiť komfortným životom aj v rámci rovnakej výmery, ktorú vám poskytovalo vaše doterajšie študentské bývanie.

Viaceré architektonicko-dizajnérske ateliéry po celom svete prichádzajú s projektami alternatívneho bývania, či už vo forme modulárnych kubusov, alebo bionických kapsúl.  Základom takýchto projektov je ekológia a udržateľnosť podporená využívaním malého množstva stavebného materiálu, ktorý je navyše prírodného pôvodu. Dôraz sa taktiež kladie na využitie technológii na výrobu energiu, využívajúce výhradne solárny alebo veterný pohon.

Modularita umožňuje prispôsobenie si veľkosti priestoru podľa počtu obyvateľ a podľa požiadaviek zákazníka. S tým je úzko spojená aj mobilita, ktorá je jednoduchá práve vďaka využívaniu modulov, ktoré je možné rozobrať a následne na inom mieste poskladať. Zatiaľ sa sumy za tieto domčeky pohybujú v číslach, za ktoré je možné, najmä na Slovensku, si postaviť menší montovaný dom. Autori týchto projektov zaručujú pokles cien v závislosti od narastajúceho dopytu v budúcnosti, kde sériová výroba zníži náklady na výrobu prefabrikovaných dielcov.

Prvým príkladom modulárneho domčeka, ktorý si predstavíme, je POD-IDLADLA. Za týmto nápadom stojí juhoafrická architektka Clara de Cruz Almeida spolu z dizajnérmi pracujúcimi pod značkou DOKTER AND MISSES, ktorí do malého priestoru navrhli vybavenie, ktoré dokáže uspokojiť potreby komfortného bývanie každého človeka. Koncept je navrhnutý tak, aby bolo možné jednotlivé prefabrikované dielce zložiť do kvádra s objemom 17,2 m3, čím sa stáva tento dom navyše aj mobilným. Táto možnosť určite poteší ľudí, ktorí často menia miesto svojho pôsobenie, či už kvôli práci, alebo za dobrodružstvom. Dom zaručuje zjednodušenie vášho života či už tým, že vám ušetrí množstvo peňazí, ale najmä človeku umožní sústrediť sa na podstatné veci v živote. Malý priestor zaručí bližší kontakt s rodinnou, priateľmi ktorých si pozvete na návštevu a podobne. Modularita domu je zaručená spájaním viacerých základných modulov, čím je možné takto ubytovať až 12 ľudí.

Ďalším zaujímavým projektom je Wikkelhouse od holandskej firmy Fiction Factory. Aj v tomto prípade sa jedná o prefabrikované dielce šírky 1,2 m, ktoré sú navyše vyrábané z kartónu a lepenky, čiže z ľahko recyklovateľného materiálu. Tento materiál má dobré termoizolačné vlastnosti. Dielce majú tvar päťuholníka a sú vyrábané navíjaním viacerých vrstiev lepenky na seba. Finálnou vrstvou tejto konštrukcie je preglejka v interiéri a drevený obklad z vonkajšej strany domu. Takto vyrobené dielce je následne možné radiť za sebou, a tak si navrhnúť veľkosť domu podľa vlastných predstáv.

Na záver si predstavíme bývanie navrhnuté slovenskými architektami pod názvom Ecocapsule. Ecocapsule je domom, ktorý sa snaží o čo najekologickejší spôsob bývania. Využíva teda vysoko efektívne solárne články na výrobu energie, doplnené veternou turbínou produkujúcou elektrickú energiu počas celého dňa. Samostatnosť domu zabezpečuje aj systém zberu dažďovej vody, ktorá  je následne filtrovaná a vhodná na použitie v domácnosti. Interiér kapsule využíva hliníkové panely pripomínajúce včelí plát, ktoré sú povrchovo laminované dyhou.

Tieto, ale aj mnohé iné príklady ekologických domov s malou výmerou, môžu byť výborným riešením bývania budúcnosti.  Poskytujú ideálne riešenie pre ľudí, ktorí chcú žiť trocha dobrodružným, ale najmä jednoduchším životným štýlom, ktorý myslí na dopad na životné prostredie, a bez toho aby sa vzdali základných požiadaviek na komfortné bývanie.