Program Erasmus je jeden z úspešnejších projektov Európskej únie, ale zdá sa, že študijné pobyty sú ako polročná dovolenka. Záleží však na Vás, ako si všetok svoj čas budete manažovať. Na začiatku vzniká pocit, že najnáročnejšia úloha je stanoviť si pevné zásady a rozhodnúť sa, či študovať alebo improvizovať.

V ponuke sa objavuje sledovanie seriálov, večierky alebo kávičky s ľadom na slnečnej terase. Po tomto rýchlom zvážení je potrebné si uvedomiť, že cestovanie je asi najprijateľnejším spôsobom trávenia času. Budget od univerzity na 4 mesiace je však kontroverzných 1588 eur, približuje sa Mariánovým príspevkom pre rodiny v núdzi.

S touto sumou sa nedá veľmi vyskakovať, hlavne po zistení, že je to krajina, kde sú ceny prekvapivo podobné ako v Rakúsku na “čerpačke“. Priemerná mzda je tu 500 eur a ceny sú v porovnaní s našim Slovenskom vysoké. Tým sa cestovanie po krajine stáva veľmi relatívnym pojmom pre študenta univerzity, kde administratívne oddelenie pracuje len jeden deň v týždni, v triede je povolené fajčenie a úroveň angličtiny je na slabšej priemernej úrovni.

Sme len na začiatku semestra, ale už teraz vychádzajú na povrch značné nedostatky v systéme. Často sa stáva, že učitelia ani cez konzultačné hodiny nie sú k dispozícii, jedlo v kantíne ako v base pri Prešove a aké sú prvé dojmy zo štúdia? Vyzerá to, že to bude o niečo voľnejšie ako na FIIT, ale o niečo málo ťažšie ako na obore knižnično – informačné štúdia na Filozofickej fakulte. To sú predpoklady odvodené z hlavného spôsobu výučby, kde vo väčšine predmetov patrí diskusia a na záver je povinná prezentácia vlastného projektu. Je možné s tým manévrovať a extrovertom je najlepšie.

Avšak, u človeka sa po dovŕšení určitého veku objaví záujem učiť sa a upgrade-núť sa, u niektorých aj v zahraničí. Práve mimo domova sa objavujú príležitosti ako spoznávať ľudí, kultúru alebo ochutnať niečo nové. V porovnaní s touto krajinou, keď ide o ľudí, tak niektorí mladí nevedia po anglicky a Erasmus študenti sú poväčšine blázniví Španieli, ktorých prioritou je zábava, víno a hudba. Ak sa zameriame na kultúru krajiny, tak z historického hľadiska je tu toho mnoho, ale niekto si môže povedať, že Discovery Channel ponúka podobné informácie. Oblasť gastronómie tiež nestojí za reč, a pritom sa chvália jedlom. Nie je tu nič špecifické ako mäso, ryža, morské plody – skoro ako Venza.

Po týchto zásadných argumentoch je jedným z racionálnych rozhodnutí prinútiť sa učiť domáci jazyk, ktorý nemá latinské písmo a dokonca je náročnejší ako nemčina. Nie je na škodu mať o ten jeden jazyk viac v životopise, aspoň sa pri tej češtine bude niečo pekne vynímať. Rozhodnutie je to správne, pretože človek tu strávi asi nejaký ten piatok a je dobré mať aj určitý pevný výstup. Jazyk je prostriedkom ako nájsť autenticitu krajiny. Tým chcem povedať, že je to jeden zo spôsobov ako tráviť čas, a netreba zabudnúť samozrejme na sociálnu interakciu, ktorej tu je ako húb po daždi. Štúdium na prvom mieste a občas skype-núť domov.

Napriek všetkým nedostatkom v tejto slnečnej krajine dlhov a filozofov sú možnosti. Možnosti, ktoré máme všetci ako doma, tak aj v zahraničí. Možno aj preto že to nevyzerá na náročné štúdium som optimista a pevne verím, že získam cenné skúsenosti, ktoré mi napomôžu k lepšej verzii seba. Na všetko príde po absolvovaní tohto pobytu – chyby, prešľapy, možno nevinné objatia a spomienky na môj letný semester v Atenách.