Pridané dňa od Michal Makas

Coursera_Computer_Narrow

Rebríček University Ranking By Academic Performance pridelil našej alma mater v akademickom roku 2013/2014 krásne 1096. miesto. Na Slovensku tak študujeme na druhej najlepšej univerzite, hneď za Univerzitou Komenského, tá sa zmestila ešte do prvej 500-vky. Spomedzi  17 000 svetových univerzít hodnotila komisia iba 2 000, ale veríme, že svoje miesto by STU obhájila aj v početnejšej konkurencii.

Proces skvalitňovania školstva je beh na dlhé trate a študenti študujúci v SR nemajú, podľa môjho osobného názoru, šancu počas štúdia pocítiť skok napríklad do top 300. Viem a verím, že na Slovensku je iniciatíva urobiť niečo so školstvom. Osobne stretávam ľudí, ktorí nečakajú na lepšie podmienky a makajú na svojich výskumoch. Vďaka nim sa nachádzame aspoň na takej pozícii, akú sme v rebríčku obsadili. Čo však, ak chce študent viac?

Alternatív je niekoľko. Prvá možnosť je odhovoriť ho a vysvetliť mu podstatu skromnosti, jednoduchosti, pripomenúť, že vzdelanie nepotrebuje, a že asi aj tak nebude robiť to, čo študoval.

Keďže odhovoriť študentov od kvalitnejšieho vzdelávania nie je jednoduchá úloha, koniec koncov, rétorické prvky nie sú oblasťou štúdia, máme možnosť ponúknuť mu program Erasmus. Nech si vycestuje za štúdiom do zahraničia na jeden semester, veď predmety mu uznáme, šuhaj si zlepší angličtinu a pochopí (ak by si to neuvedomoval), že štúdium v západnej a severnej Európe je najlepšie, čo na starom kontinente v oblasti vzdelávania máme.

Z dlhodobého hľadiska je úplne naj voľba (pre študenta, nie pre systém) vycestovať preč na celé štúdium. Žiaľ, ak študent odíde študovať a pracovať za hranice, prečo by sa potom pracal naspäť, kde vedu a výskum podporujú iba do malej miery.

A preto ponúknem ešte alternatívu, ktorú som si vyskúšal  aj ja a čerpám z nej tento semester. Chvíľka napätia – online vzdelávanie. V podstate samoštúdium, kde sedíte pri notebooku a pozeráte si videjká . ;-)

Rád by som predstavil portál Coursera.org, kde Vás autori oslovia sloganom: „Zapojte sa do svetovo najlepších kurzov online a ešte zadarmo.“  Pri označení – svetovo najlepší  – je potrebné si uvedomiť,  že kurzy sú v angličtine. Na portále sa nachádzajú kurzy z najkvalitnejších univerzít. Pri tvorbe tohto článku ste mali možnosť vybrať si z 820 kurzov, ktoré spolu univerzity ponúkajú.

Kurzy, ktoré sú pre vás pripravené, trvajú 7 týždňov (aspoň tie, ktoré som preveroval) a užívateľ si počas nich pozrie krátke video prednášky, zapojí sa do týždňových testov, podľa zamerania a kurzu vyskúša programovanie, prípadne sa dostane do kontaktu aj s hardwarom.

V porovnaní s prednáškou v škole si tieto videoprezentácie môžete pozrieť vtedy, keď máte chuť a čas, opakovane sa vrátiť k videám z minulých kapitol. Samozrejmosťou sú prezentácie na stiahnutie. Na takúto úroveň sme sa už na univerzite prepracovali ;-) .

V prípade otázok zo strany študentov je k dispozícii fórum, kde všetky vaše otázky budú zodpovedané. Tu vidím slabinu, pretože pri relatívne veľkom počte otázok či nejasností by študent nemusel dostať dostatočnú odpoveď, hlavne ak od preberanej témy dosť odbočuje. V tomto bode má výhodu bežné štúdium a osobný prístup profesora tvárou v tvár.

Pri absolvovaní kurzu Riadenie mobilného robota som mal pocit, že všetku teóriu, odvodzovanie a rovnice prednášajúci prebehol za 2 hodiny čistého času , pričom bez trojročného bakalárskeho štúdia na FEIke by som nerozumel, čo profesor vravel. Matne som si vybavoval, na akých predmetoch som sa s podobnými rovnicami stretol a priznám sa, že z pohľadu začiatočníka by som sa z toho online kurzu a hŕbe informácii dlho spamätával.

Niektoré veci sa jednoducho nedajú vtlačiť do 7 týždňov. A ak dajú, akú asi majú obsahovú kvalitu? V porovnaní s FEIkou však musím uznať, že spôsob akým vysvetlili a odvodili spojenia jednotlivých prednášok bol dychvyrážajúci. Zrazu mi dávalo doterajšie štúdium a jeho obsah zmysel.

Blížime sa do cieľa a spomeniem už len 2 veci, ktoré ma oslovili. Programovanie prebiehalo v Matlave a pre kurz mali účastníci poslednú verziu tohto programovacieho prostredia počas dĺžky trvania kurzu zadarmo. Posledná vec, ktorá sa vzťahuje na všetky kurzy, je možnosť získať certifikát. A to ako úspešný absolvent kurzu. Takže môžete aj zo Slovenska získať papier, že ste úspešne absolvovali kurz napríklad na Standforde, Princetone či Technologickom inštitúte v Georgii. Háčik je v tom, že za certifikát treba zaplatiť.

Ak teda uvažujete o kvalite vzdelávania a prípadnom posune smerom nahor (a chcete zostať na Slovensku), tak prestaňte s uvažovaním a robte niečo nad rámec štúdia. Formou samoštúdia problematiky, o ktorej by ste sa chceli dozvedieť viac. Internetové kurzy sú super. Naučíte sa nové veci, zlepšíte jazyk a rozšírite rozhľad. Avšak nezabudnite na realitu. Určité procesy (obzvlášť proces učenia) nemožno urýchliť. Je to celé o tom sadnúť si, študovať, precvičiť a vyskúšať v praxi.

Tak šup-šup sadnúť , klikať a študovať, pretože o skvalitňovaní štúdia na VŠ nestačí iba hovoriť. A keď stačí, tak potom formou – najlepšie slová sú činy.