Zdravím všetkých skúsených fajčiarov aj  čerstvých absolventov tejto závislosti. Kedysi pre nás znamenali štýl a teraz, po niekoľkých rokov fajčenia sú nezvaným stálym hosťom v pľúcach. Nie je to len míňanie peňazí, ale aj poškodzovanie svojho genetického materiálu. Hlavný účinok  je uspokojenie potreby a vedľajší účinok ? Pravdepodobne to, keď pri behu pred žiarlivými frajermi celkom pohľadaných žien nevládzete utekať.

Väčšina vie, že ničia naše zdravie a robia vietor v peňaženke. Ale čo ten background, ktorý sa skrýva za nimi? To pozadie, keď  pijete kávu, bafkáte a vravíte si, či dnes ísť behať alebo plávať. Ale ostane to znova pri scrolovaní facebooku a pozeraním fotiek z Uniqu. Vtedy si je vhodné uvedomiť, že ten maratón na fakutle FEI asi nevyhráte. Znamená to, že cigi Vám nedovoľujú plniť si sny ? Je niekto kto fajčí a vyhráva ? Možno vedúci Robo K. od polície, ale on ako vzor, to by znamenalo, že dneska predám a zajtra ukradnem. Je vysoko pravdepodobné, že na svete je málo úspešných fajčiarov alebo sú takí, ktorí fajčia, lebo sú úspešní. A tí ľudia, čo nepodľahli ? Niekedy im človek závidí, no do pľúc im nevidí. Skôr

Aj vás zaujíma prečo sú cigarety súčasťou filmových scén ? Aby sa človeku, ktorý pozoruje vnútila myšlienka na slastné vydychovanie dymu. Čistý marketingový ťah tabakových spoločností a vaše peniaze sú kde? Ako sa hovorí na východe:“ v kešeni“.

Najhoršia je rozsiahla distribúcia, kúpiť ich je možné aj v stánku pri nemocnici. Povedzme si pravdu. Na to aby ste si kúpili heroín musíte mať aj kontakty a dobrého dílera, ktorý ma kvalitný materiál. Avšak, to neplatí pre tabakové výrobky, ktoré sa už ani krčmám z dôvodu vysokého cla neoplatí predávať. Ale napriek tomu ich predávajú. Ako sa hovorí: náš zákazník, náš pán.

Keby sme prestali fajčiť, bol život dlhší ? Sigmund Freud hovorí: „ Ak sa vzdáme fajčenia, pitia a milovania nebudeme žiť v skutočnosti dlhšie len nám to bude tak pripadať.“ Ak sedíte v kotolni a nemáte po ruke tie diablove paličky veru z chvíľky sa stane celý večer. Vzdať sa cigaretám a holdovať zdravému štýlu je prospešné, ale nie je to nudné a obyčajné ? Navyše, koľko babeniek môžeš zavolať na menšiu debatku, koľko bitiek si prežil, len kvôli tomu, že si ich mal, alebo koľko depresií si prekonal s červenými Golden Gatkami. Aj ony majú význam, pri sociálnej interakcií jednotlivca ale na druhej strane, pomaly a postupne nás hubia za živa. Niekoho prejde vlak na koľajnici Kysak – Bratislava a iný sa postupne zabíja vo fajčiarskej miestnosti v Palmýre. Aké rozdielne ale výsledok je vždy rovnaký.  Zostanú po nich buď to deti alebo zablokovaný notebook, pretože heslo si nechal pre seba.

Hovorí sa, že fajčenie vplýva aj na plodnosť, preto sa bábo kreslí do popolníku na tých obrázkoch, ktoré sú účinné asi ako dvere na motorke. Slováci starnú, deti sa nenarodia a Mariánovi K. sa zvyšujú preferencie. Jednou z príčin to môže byť napríklad, že dnešní mladí radšej tu kariéru než deti. Ale výstup na tú horu si žiada stres, frustráciu, premáhanie, kvalitný tabak a každý malý úspech treba poriadne osláviť a presne s tým všetkým musí bojovať genetický materiál . Ani tie bičíky už nekmitajú ako kedysi, alebo tá antikoncepcia nebol najlepší nápad. Ale človek si neuvedomí až kým neskúsi, alebo až kým ho roky fajčenia nedobehnú. Ale pre nás študentov neskoro by byť nemalo, veď sme mladí, plní energie a pľúca máme dve.