Pridané dňa od Michal Makas

budova fei

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska navštívil dňa 17. februára 2015 Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave – svoju alma mater. Na svojom facebooku o tejto udalosti okrem iného uviedol:

„Dnes som navštívil Slovenskú technickú univerzitu. Je to moja alma mater. Vyštudoval som tu za elektrotechnického inžiniera a zažil veľa pekných aj náročných chvíľ. STU je jednou z najlepších univerzít na Slovensku, ak nie najlepšou technickou školou u nás. Energiu, ktorú som tu dnes zažil, by som rád videl aj na iných vysokých školách. Študenti sa ma v diskusii dokonca pýtali aj na môj názor na budúcnosť elektromobilov. Priznám sa, nevedel som na to odborne odpovedať, nie som v tejto téme doma. Ale viem, že to budú práve dnešní študenti, kto bude o desať, dvadsať alebo tridsať rokov ovplyvňovať osud našej krajiny. Niekto bude manažérom, niekto podnikateľom, niekto možno prezidentom. Budúcnosť našej krajiny bude záležať od toho, ako sa bude dariť terajším mladým talentom a ako ich dokážeme podporiť.“

Jeho excelenciu pána Andreja Kisku, prezidenta SR, na FEI STU privítal dekan prof. Oravec. Pán prezident sa stretol s vedením FEI STU, na ktorom diskutovali o viacerých témach, najmä o systéme vysokoškolského štúdia, vedy a výskumu v podmienkach SR. So záujmom si vypočul, že naši študenti sú akceptovaní aj na významných zahraničných univerzitách v rámci študijných a výskumných pobytov, čo nám otvára ďalšie možnosti medzinárodnej spolupráce.

 

V rámci vymenúvacieho konania v odbore Kybernetika doc. Ing. Jarmily Pavlovičovej, PhD. pracovníčky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU sa dňa 31. 3. 2015 o 10.00 hod. v B-klube FEI STU v Bratislave, Ilkovičova 3 uskutočnila inauguračná prednáška pod názvom: Obrazová textúra ako ju vidí človek a stroj.

 

Aj tento rok sa uskutočnila znalostná súťaž Knovel Academic Challenge určená používateľom z radov poslucháčov vysokých škôl, ktoré majú prístup ku Knovel Library. Súťaž vypukla 2. 2. 2015 a trvala osem týždňov. Podmienkou bola predchádzajúca bezplatná registrácia účastníka. Novinkou súťaže bolo tiež, že o ceny mohli zabojovať aj pedagógovia a knihovníci.

 

Na základe rebríčku najlepšie platených absolventov, zverejneného na stránke www.lepsieskoly.sk sa FEI STU umiestnila na druhom mieste v rámci všetkých fakúlt na Slovensku. Na vzorke 2003 absolventov Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave je priemerný skutočný príjem absolventov 1511€ .

 

V Národnom centre robotiky na pôde FEI STU prebiehalo 12. a 13. marca školenie pracovníkov a študentov na prácu s priemyselným robotom KUKA KR-16 pod patronátom firmy Matador Industries. Študenti si počas školenia vyskúšali prácu s robotom, jednoduché aj zložitejšie pohyby. Znalosti a nadobudnuté zručnosti využijú pri tvorbe svojich diplomových prác.

 

Dňa 31.3.2015 a 1.4.2015 sa v priestoroch výstaviska Expo Center a.s. Trenčín uskutočnil 10. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky robotov – Trenčiansky robotický deň. V rámci tohto podujatia vystúpili aj “robotici” z Ústavu robotiky a kybernetiky, ktorí pravidelne reprezentujú našu fakultu na takýchto podujatiach.