Best English je pomerne mladá jazyková škola, fungujúca na Slovensku posledných päť rokov a prišla s úplne novou metódou výučby anglického jazyka. Táto metóda je vo svete už dosť známa a obľúbená. Snaží sa pristupovať k študentom priateľskou a zábavnou formou. S našou redakciou sme sa teda vybrali na malý výlet do sveta angličtiny. Interview nám poskytol študijný poradca Michal Gučík.

Ako ste prišli na typ výučby práve touto metódou?

Prsty v tom má majiteľka Lenka Eršéková, ktorá prišla do kontaktu s touto metódou v zahraničí, a natoľko sa jej zapáčila, že ju priniesla aj k nám, na Slovensko. Dávalo jej to zmysel a povedala si, že by to tu mohlo fungovať.

Fungujete ako samostatná organizácia?

Sme členom organizácie „Aplikovaná Scholastika“. Je to medzinárodná organizácia, od ktorej preberáme tzv. študijnú technológiu. Zaoberá sa správaním študenta počas samotného štúdia. Skúma, či ho vyučovanie zaujíma alebo nie a zisťuje prečo je to tak. Túto metódu najviac rozvinuli Česi. V Českej republike majú rovnakú školu ako sme my, táto škola sa nazýva jazyková škola LITE. Škola má okolo 13 pobočiek a funguje približne 20 rokov. Všetkým úkonom, ktorými sa mohla zostaviť nová metóda výučby anglického jazyka, predchádzali výskumy, ktoré realizovali práve Česi. Na ich základe vybudovali program, ktorý je v praxi aplikovaný na našich klientov. Dokonca sa otvorili pobočky aj v zahraničných krajinách ako je Španielsko či dokonca India.

Sú vaši pedagógovia špeciálne školení pre tento typ výučby?

Áno, samozrejme. Je to nutnosť! Nestačí len ovládať angličtinu, to je len jeden z faktorov. Naši pedagógovia musia mať osobnosť a prejsť rôznymi skúškami, neskôr školeniami, až pokým sa začlenia do nášho kolektívu ako rovnocenní spolupracovníci. Po osobnom stretnutí musia absolvovať aj osobnostné testy.

Aké druhy kurzov u vás ponúkate, a na ktoré sú najlepšie ohlasy?

Ponúkame kurzy určené úplným začiatočníkom až po super pokročilým. Taktiež letné intenzívne kurzy a kurzy zamerané na konkrétne situácie, či už cestovanie alebo pracovný pohovor. Klienti majú možnosť vybrať si individuálne alebo skupinové kurzy. Väčší ohlas majú práve skupinové kurzy, ktoré sú vedené spôsobom, ktorý si zamilujete. Máte možnosť spoznať sa s novými ľuďmi, zažiť veľa zábavných situácií, vypočuť si angličtinu od ľudí s rôznym prízvukom, a naučiť sa im lepšie porozumieť.

Zameriavate sa na určitú kategóriu ľudí?

Musím povedať, že nie! Program je vhodný naozaj pre každú vekovú kategóriu. Máme veľmi rozmanitých študentov, čo je v konečnom dôsledku aj výhodou, keďže výučba vo väčšine prípadov prebieha skupinovo.

Ako postupujete pri nových študentoch ?

Každý nový potenciálny študent sa musí zúčastniť ukážkovej hodiny, na ktorej mu predstavíme našu školu, princíp výučby a samotný postup, akým budeme postupovať pri ich zlepšení. Tu zistia, či sa im náš program páči a vyhovuje. Máme skúsenosť, že až 99 % ľudí hodnotí kladne naše programy. Ku každému klientovi pristupujeme individuálne, a preto sa následne podrobí vstupného testu, kde zistíme na akej úrovni sa nachádza. Celý kurz anglického jazyka máme rozdelený do jedenástich úrovní a podľa výsledkov testu klienta zaradíme do úrovne, na ktorej začne s programom.

Akým štýlom u vás prebieha vyučovací program?

Ako som už spomínal celý program je rozdelený do jedenástich úrovní, ktorými spolu prechádzame. Vyučovanie prebieha trikrát do týždňa, a to v dvoch fázach po hodine a pol. Snažíme sa študentom zadávať zaujímavé domáce úlohy, aby boli s angličtinou v neustálom kontakte, aj mimo dní, ktoré nie sú v škole. Napríklad si majú pozrieť filmy, prečítať knihy, a pod.

Je váš prístup k študentom niečím špecifický?

Sme mladý kolektív a  okrem odborného prístupu sa snažíme na hodiny priniesť priateľské prostredie, do ktorého budú študenti prichádzať s radosťou učiť sa. V mnohých prípadoch tu vznikajú naozajstné priateľstvá, zaujímame sa o ľudí, riešime ich problémy a spoločne hľadáme možné riešenia.

 

Mal som možnosť byť účastníkom ukážkovej hodiny v BEST ENGLISH a môžem povedať, že som bol milo prekvapený. Hneď na začiatku ma privítal super kolektív a cítil som sa veľmi príjemne. Naozaj tu panuje priateľská atmosféra a prístup lektorov bol na úrovni a pritom zábavný. Priebeh hodiny sa mi zdal na začiatku dosť triviálny, no zistil som, že je to naozaj dobrý a efektívny spôsob ako sa naučiť anglický jazyk. Okrem toho, že chodievate na tieto kurzy, je tu možnosť stretávať sa aj mimo pôdy školy, a to pri akcii English Tea Time. Je to akcia, ktorej sa zúčastňujú študenti školy, ich známi a ľudia zo zahraničia. Akcia je určená aj pre širokú verejnosť, takže smelo sa môžete pridať a prísť si „zaspeakovať“ a navyše úplne bezplatne. Všetko sa to odohráva v bratislavskej čajovni – Literárna čajovňa Avra Kehdabra – každú stredu o 19:30. Je to možnosť precvičiť si angličtinu v príjemnom prostredí so zaujímavými ľuďmi.

 

V spolupráci s jazykovou školou BEST ENGLISH sme pre vás pripravili súťaž o celý kurz anglického jazyka touto novou netradičnou metódou. Podmienky súťaže sa dozvieš na zadnej strane nášho čísla.

 

Zaži angličtinu štýlom ako nikdy pred tým a príď sa pozrieť na ukážkovú hodinu do jazykovej školy BEST ENGLISH. Stačí kliknúť na ich facebookovu stránku: Jazyková škola Best English, registrovať si hodinu a potom už len prísť a nechať sa unášať BEST ENGLISH.