Is there blood in your pocket?  Pozri sa na to s nami…

Aj schopnosť nezatvárať oči pred problémami z teba môže spraviť lepšieho človeka. Očami iných sa môžeš pozrieť na to, čo vo večernom spravodajstve istotne neuvidíš…
Každý deň nad nimi skláňame zrak. Telefonujeme, textujeme, mmskujeme, natáčame videá, fotíme, googlujeme, facebookujeme, využívame funkcie a aplikácie od výmyslu sveta. Vieme ich využiť v každej situácií, či už sme sa stratili, chceme sa s niekým spojiť, niečo sa dozvedieť, či si len skrátiť čas hraním sa nejakej hry. Vieš si predstaviť, že práve tvoj mobil mohol byť príčinou smrti ľudí? Že požívaním mobilu nepriamo podporuješ najväčší vojnový konflikt od druhej svetovej vojny, ktorému za posledných pätnásť rokov padlo za obeť päť miliónov ľudí?isolated hand holding smartphone or phone

Bodaj by to bol len žart. V Demokratickej republike Kongo sa nachádzajú rozsiahle náleziská vzácnych minerálov. Práve tieto minerály sa používajú pri výrobe mobilných telefónov a v elektrotechnike. Bez minerálov, ktoré pochádzajú väčšinou z ilegálnych baní tejto krajiny, by sa tvoj mobil nezaobišiel.

KRV V MOBILE

Chcela by som vám predstaviť dokument KRV V MOBILE, v ktorom dánsky režisér Frank Piasecki Poulsen pátra po pôvode minerálov vo svojom telefóne. Zisťuje, že mu žiaden z výrobcov nemôže zaručiť, že práve jeho mobily nemajú s neľútostnou vojnou o nálezisko minerálov v Demokratickej republike Kongo nič spoločného.Vo filme je opísaná nebezpečná cesta do rozsiahlych hlbokých lesov – na miesta, kde každodennou realitou je detská práca, korupcia, prostitúcia neplnoletých dievčat, znásilnenia, smrť zavalením, prestrelky – cesta do baní v Kongu v oblasti Bisii.

14-roční chlapci, túžiaci po vlastnom dome sa vyberajú do baní, aby si splnili svoj sen. Pracujú 100 metrov pod zemou v hroznom teple bez ochranných pomôcok len s kladivom či krompáčom. Mimo bane žijú nielen oni v strachu o vlastný život. Aj pre týchto chlapcov sa snaží Frank získať odpoveď od korporácie NOKIA. Tu začína pátranie po vyjadrení tohto výrobcu telefónov, ktorý mu má poskytnúť záruku, že nenakupuje krvavé konfliktné minerály podporujúce vojnový konflikt v Kongu. Žiaľ v dnešnej dobe to nemôže zaručiť žiadny výrobca. Bez dopytu by však nebola ponuka a na zamyslenie je teda nielen zodpovednosť výrobcov, ale i naša vlastná…
Zaujal ťa tento film?

Na Slovensku existuje množstvo organizácií, ktoré pomáhajú ľuďom nielen doma ale aj vo svete. Jednou z nich je občianske združenie ČLOVEK V OHROZENÍ – nezisková, mimovládna organizácia so sídlom v Bratislave, založená roku 1999. Na prvom mieste v tomto združení je pomoc ľuďom. Nepomáhajú však len ľuďom postihnutým dôsledkami vojnových konfliktov, prírodných katastrof a autoritárskych režimov, ale samozrejme aj vzdelávajú a šíria osvetu na Slovensku. Cieľ? Otvorená, tolerantná a solidárna spoločnosť.

logo-SK
Organizácia ČLOVEK V OHROZENÍ organizuje dlhodobo úspešný filmový festival JEDEN SVET. V roku 2014 sa uskutočnil už 15-ty ročník tejto akcie. Festival priniesol viac ako 60 dokumentov zahraničného aj slovenského pôvodu, ktoré hovoria o porušovaní ľudských práv vo svete, ukazujú život v chudobných krajinách, ale najmä boj nezlomných ľudí za nápravu. Diváci mali možnosť vidieť snímky o tom, ako za slobodu bojujú ľudia v Tibete, v Afganistane, v Indii, na Ukrajine, v Rusku, v Bielorusku, ale tiež v demokratických krajinách, ktoré takisto majú čo naprávať.

Pozri si to na vlastné oči!

Do konca tohto roku máš šancu aj ty zapojiť sa do projektu s názvom PREMIETAJ AJ TY. Keďže rok 2015 je Európskym rokom venovaným rozvojovej pomoci, ČLOVEK V OHROZENÍ ponúka špeciálnu kolekciu filmov, ktoré sú dostupné každému, kto vyplní formulár a prejaví záujem na stránke www.jedensvet.sk v sekcii Premietaj. Pomocou autentických dokumentárnych filmov môžeš predstaviť rôzne zaujímavé témy tvojim kamarátom, rodine, známym či kolegom. Premietať môžeš doma, v škole, v kaviarni. Pár rád a pravidlá ako na to, nájdeš na stránke spolu s popismi ďalších filmov.
Ak nechceš premietať priamo ty, môžeš sa zúčastniť premietaní filmov z archívu festivalu JEDEN SVET v centre Bratislavy Baštová 5, Open Gallery vždy v polovici mesiaca. Viac ako je už asi zvykom nájdeš na webe, hlavne v eventoch na FB.

O hodnote človeka nerozhoduje čo pozná, ale čo koná. (Johann Gottlieb Fichte)