Pridané dňa od Patrik Šabo

2000px-Logo_The_Simpsons.svgExistuje mesto, ktoré je na prvý pohľad veľmi čudné. Ľudia, ktorí tu žijú, sú žltí a majú len štyri prsty na ruke. Najzaujímavejšie na tom je, že ľudia v tomto meste vôbec nestarnú. Určite už viete, o ktorom meste je reč. Spriengfield, v ktorom žije aj rodina Simpsonovcov.

 

Pochybujem, že existuje niekto, kto tento seriál nikdy nevidel alebo o ňom ani nikdy nepočul, ale pre istotu objasním, o čom je. Ide o krátke, dvadsať minútové príbehy rodiny Simpsonovcov žijúcej práve v spomínanom Springfielde. Rodinu tvoria – večný lenivec a povalač, ktorý zázrakom vyrieši každý životný problém, Homer Simpson. Milujúca mama a manželka, žena v domácnosti, Marge a ich tri deti. Najstarší Bart, jeden z najväčším vyvrheľov na škole. Umenie a vzdelanie milujúca Lisa a nakoniec nemluvňa Maggie. Samozrejme, v domácnosti spolu s rodinou žije aj pes Spasiteľ a mačka Snehulka II.

 

Simpsonovci sa po prvýkrát objavili na obrazovkách 19. apríla 1987 ako dvojminútový skeč v show Tracey Ullmanovejk, ktorú vysielala televízia Fox. Od 17. decembra 1989 sa na obrazovkách začali objavovať dvadsaťminútové diely. Keďže je seriál vysielaný bez prestávky už 25 rokov, je to najdlhšie vysielaný seriál v histórii americkej televízii. V súčasnosti sa vysiela 26 séria. Spolu má teda seriál už viac ako 500 dielov.

 

Základný koncept Simpsonovcov vraj vymyslel autor Matt Groening, keď čakal na producenta Jamesa Broksa, ktorému pôvodne chcel ponúknuť seriál podľa jeho komiksov Life in hell. Celkovo však seriál využíva štandardné postupy sitcomu, ako sú situačná či charakterová komika a podobne. Mesto, v ktorom žije väčšina postáv, je vykreslený ako samostatný svet, v ktorom môžu autori parodovať takmer všetky oblasti bežného života. Či už ide o ekologické problémy stvárnené Homerovou prácou v jadrovej elektrárni, alebo nedostatky v školskom systéme stvárnené každodennými zážitkami Barta a Lisy. Springfield má samozrejme svoj vlastný televízny kanál, na ktorom sú vysielané programy všetkého druhu, od detských až po pravidelné spravodajstvo. Pomocou tohto kanálu si môžu tvorcovia uťahovať sami so seba a svojej práce.

 

Neoddeliteľnou súčasťou Simpsonovcov je začiatok. Úvod každej časti sa skladá z niekoľkých častí. Kamera preletí cez mraky ponad mesto, potom sleduje jednotlivých členov rodiny na ceste domov, až pokiaľ neprídu domov a potom nasleduje gaučová scéna. Tieto časti sa v každej epizóde menia. Bart píše vždy niečo iné na tabuľu, Lisa hrá vždy iné sólo na saxofóne a nakoniec je vždy nejaká nová gaučová scéna.

 

Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou seriálu je Čarodejnícky špeciál, alebo ak chcete v angličtine Treehouse of Horror. Ide o časť, ktorá sa pravidelne vysiela na Halloween. V tejto časti sú vždy tri samostatné príbehy zasadené do hororových a science fiction svetov. Často parodojú známe diela týchto žánrov.

 

Ak by ste sa chceli objaviť v Simpsonovcoch, musíte sa postaviť na koniec radu. V každej sérii sa objaví niekoľko známych osobností, ktoré väčšinou stvárňujú seba. Takto sa vo filme objavila napríklad Katy Perry, Lady Gaga alebo aj Metallica, či Judas Priest. Tieto postavy sa väčšinou objavia len na krátky okamih v absolútne nečakanej chvíli a povedia niečo, čo hlavnej postave úplne zmení pohľad na svet.

 

Na záver spomeniem pár zaujímavostí, ktoré ste možno ešte nepočuli.
Vo viacerých epizódach môžete pozorovať narážky na seriál Doctor who, pretože Matt Groening je veľkým fanúšikom tohto seriálu.
Lisa je jediná postava v seriály, ktorá má ozvučenú chôdzu, a teda môžeme počuť klopkanie jej topánok.

Tajomného Kojota v diele Homerova mystická cesta (s08e09) nadaboval Johny Cash.

V roku 2010 sa seriál dostal do Guinessovej knihy rekordov za najviac hosťujúcich celebrít, viac ako 600.

Maggieno cucanie dudlíku dabuje sám Matt Groening.

Simpsons_FamilyPicture