Pridané dňa od Peter Petruš

Raketová základňa, ktorá sa nachádza na Devínskej Kobyle, patrila donedávna medzi pýchu vojenských základní na Slovensku. O existencii tejto základne už väčšina ľudí nevie, keďže je od roku 2000 zahrnutá do prebytočného majetku rezortu obrany. V 70-tych rokoch 20. storočia sa na kopci vrcholu Devínska Kobyla nachádzala rozhľadňa s krásnym panoramatickým výhľadom na Bratislavu i na samotné Rakúsko. Od roku 1979 až 1983 sa na základe požiadaviek vtedajšej Československej ľudovej armády a daného režimu začali stavať vojenské objekty za účelom vytvorenia raketovej základne. Počas tejto výstavby bola rozhľadňa zbúraná, avšak jej základy je možné ešte stále nájsť v blízkosti základne na pomyselnom najvyššom mieste samotného vrcholu.

Táto základňa bola sídlom 186. raketovej brigády. Jej úlohou bolo chrániť vzdušný priestor nad Bratislavou a jej blízkym okolím. “Posádku” základne tvorilo 140 vojakov, ktorí boli umiestnení v dvadsiatich objektoch. Výzbroj základne tvorilo 16 protilietadlových rakiet S-125 M Neva, ktoré boli po štvoriciach umiestnené na štyroch odpaľovacích zariadeniach. (Šírili sa i fámy, že táto základňa disponuje jadrovým arzenálom, ktorý mal byť použitý v prípade ohrozenia západom.) Celý komplex základne bol obohnaný prefabrikátovaným plotom, dnes je jeho štruktúra narušená. Podstatnými objektmi, ktoré sa nachádzajú v areáli, sú bývalé kasárne, betónové bunkre a železobetónové silá. V silách uchovávali najdôležitejšiu techniku, riadiace stanovisko a taktiež odpaľovacie rampy s raketami a nevyhnutnými prostriedkami na ich odpálenie.

Zmenou režimu nastalo nevyužitie areálu. Pádom opony nebolo nutné využívať tieto priestory, a preto sa zariadenie zrušilo, technika demontovala a spolu s posádkou presunula. Do roku 2000 bol objekt strážený, spočiatku vojskom a neskôr SBS službou. V danom čase však takýto objekt nebol strážený tak intenzívne, aby sa po niekoľkých desaťročiach nepodarilo niekomu doň prekĺznuť. V tom čase ho dalo vojsko na odpis a o dva roky neskôr sa mal objekt predať. Kupec však od zmluvy odstúpil (dojednaná cena 18 mil. Sk). Základňa je už niekoľko rokov nestrážená a na vlastné riziko vstupu do vojenského priestoru sa dá do nej dostať. Aktuálna cena sa je stanovená na cca 485 000 eur, čo predstavuje podľa starej meny približne 15 mil. Sk.

Ak máte radi turistiku alebo históriu, dané zariadenie je zaujímavou voľbou na preskúmanie. Návšteva tohto areálu je však na vlastnú zodpovednosť, možno získate i priestupok za vniknutie na tento pozemok, keďže sa jedná o bývalý vojenský priestor. Určite Vás zaujme kovová rozhľadňa vyrobená z tela rakety, ktorá sa nachádza vedľa kvóty tohto kopca.

Záujem o tento areál údajne prejavilo ešte niekoľko záujemcov, avšak doposiaľ bezvýsledne. V rôznych diskusiách kolujú názory, že by sa malo z bývalej a takej významnej základne stať múzeum. Taktiež sa prikláňam k tomuto názoru, keďže pri vzniku tejto základne sa v danej dobe jednalo o najmodernejšiu základňu v rámci Slovenska vôbec. Priestory základne pôsobia dych vyrážajúco. Hoci už zdevastované priestory ukazujú mieru vandalizmu, podstatné črty zašlej slávy je vidieť všade navôkol.

fotografie Marek Pažitný