Je zvláštne, že na vysokej škole som nikdy nepochopil príležitosti, ktoré mám. Často to, čo sa nám ponúka, pochopíme až potom, keď tá možnosť skončí. Preto mi veľmi pomáhalo stretávať sa s úspešnejšími ľuďmi, trénovať s už úspešnými profesionálnymi športovcami. Nakazili ma už tým, ako premýšľajú, naučili ma vidieť za svoj horizont.

Michael Jordan

Dovolil som si použiť myšlienku legendárnej basketbalovej hviezdy, jednak kvôli tomu, že som na ňu narazil pred tvorbou tohto článku a jednak kvôli tomu, že sa perfektne hodí do prváckeho špeciálu.

Štúdium (a hlavne život) na vysokej škole patrí k najkrajším obdobiam, s množstvom nových kamarátstiev, nezabudnuteľných zážitkov, nikdy nekončiacich party utorkov, ale aj nových poznatkov, skúseností, zábavných či menej zábavných predmetov. Bez ohľadu na to, akou cestou sa vyberiete počas štúdia, na tieto roky určite budete spomínať ešte dlho. S ľuďmi, s ktorými budete spoločne tráviť čas a bojovať na skúškach, sa pravdepodobne ešte dlho po skončení štúdia budete stretávať. Vo veľa prípadoch častejšie, ako so spolužiakmi zo strednej školy.

Štúdiom vás na akademickej pôde budú sprevádzať aj študentské organizácie a projekty. Každá z nich má svoje špecifikum, ponúka iné možnosti rozvoja. Je to jedna z tých nenápadných príležitostí, ktoré sa núkajú už od prvého ročníka a majú nepopierateľný prínos do budúcej kariéry aj osobného života.

OKO Časopis ako tohtoročný najlepší vysokoškolský časopis na Slovensku (kukni FB a web ;) ) je skvelou príležitosťou pre študentov technického smeru. A áno rozumiem, že túto fakultu ste si nezvolili, lebo chcete pracovať v žurnalistike. A práve to je na tom to krásne.

Počas pôsobenia v redakcii sa vám otvára veľa príležitostí. Ako veľmi silné médium je možné a relatívne jednoduché získať bezplatný vstup na mnoho podujatí (stand-up show, letné festivaly, divadlo, …). Počas tvorby môjho prvého článku som mal možnosť si vyskúšať „skákajúce topánky“ Powerizer. Stretnutie s úplne cudzími ľuďmi vás donúti zlepšiť komunikačné zručnosti, cieľavedomosť a prípravu. Nový zážitok, nová skúsenosť (vrelo odporúčam), utratených presne nula eur.

Pravidelné stretnutia a činnosť v redakcii vás zdokonaľuje v tímovej práci, núti usporiadať si čas, stanovovať si ambiciózne ciele. Produkovanie témy čísla a samotných článkov podnecuje vašu kreativitu. Možnosť vidieť výsledok vášho snaženia v hmotnej forme zlepšuje sebavedomie a podsúva nutkanie spraviť to ešte lepšie.

Redakcia, kde ste obklopení mladými a podobne zmýšľajúcimi ľuďmi, vám dáva energiu a možnosť vypnúť od štúdia. Teambuildingy a kopa zábavy, ktorú sme zažili (a ktorú určite zažijete) sa veľmi ťažko opisuje. Jednoducho to stálo za to. Kontakty a kamarátstva tiež nevyhasnú z noci do rána (moju prvú prácu v odbore som dostal počas druhého ročníka vďaka referencii od kolegu z organizácie).

Že neviete písať? Nevadí, naučíte sa. Že neviete, čo je to Indesign? Ani hlavný grafik to kedysi nepoznal. Že neviete pracovať v tíme? Viete koľko úspešných šéfredaktorov si toto myslelo? Že nebudete mať na to priestor, lebo škola? Získať body na internát za úspešné absolvovanie fakulty prostredníctvom časopisu nie je problém (i keď paradoxne počas pôsobenia v organizáciách to štúdium ide akosi ľahšie). Verte, možnosť vyskúšať si každú oblasť v tvorbe čísla nebudete nikdy ľutovať. Teraz už vyše roka pracujem a úprimne vám poviem, že som rád, že som vtedy našiel odvahu, dokráčal do redakcie časopisu a využil príležitosti, z ktorých mám úžitok dodnes.

Ako aj citát na začiatku hovorí, niektoré príležitosti pochopíme, až keď už je neskoro. Spoznajte tie vaše. Prajem veľa úspešných rozhodnutí a šťastia počas štúdia.