Slow fashion by sme mohli doslovne preložiť  ako „pomalá móda“, avšak jej význam je hlbší. „Pomalá“, alebo udržateľná móda znamená revolúciu vo svete módneho priemyslu.  Tak ako prichádzajú nové „must have“ kúsky sezóny, tak prichádza slow fashion – „must have“ dnešnej doby.

Žijeme v dobe kedy je všetko „fast“, pretože každý chce zbohatnúť za čo najkratší čas. Rýchly životný štýl sa premietol do všetkých oblastí našich životov. Ako prvý sa tomuto štýlu vzoprel talian Carlo Petrini v roku 1986, kedy začal protestovať proti otvoreniu známeho fastfoodoveho podniku v Ríme. Ďalším odporcom rýchleho životného tempa je Geir Berthelsen, ktorý prišiel s projektom Slow planet. Trend pomalého životného tempa sa postupne pretavil aj do iných oblastí ako napríklad móda.

Pojem slow fashion prvýkrát použila Kate Fletcher, ktorá je známou aktivistkou v oblasti udržateľnej módy. Slow fashion by sme mohli stručne definovať ako opak fast fashion. Je to nový trend udržateľnej módy, ktorá nepodlieha módnym trendom, ale stavia na kvalitné a nadčasové kúsky. Odevy sú šité z kvalitných, častokrát ekologických materiálov. Ich produkcia nie je vysoká, a tak sa vám nestane, že na ulici stretnete niekoho v tom isto tričku. Tento trend je ideálny pre tých, ktorí chcú svojím oblečením vyniknúť. Častokrát sú dizajnérske kúsky drahá záležitosť, a tak ľudia uprednostňujú cenu pred kvalitou. Pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť míňať veľké sumy peňazí, sú tu secondhandy, kde môžeme nájsť značkové a mnohokrát nenosené kúsky. Nosenie oblečenia z druhej ruky navyše šetrí životné prostredie. V zahraničí je dnes bežným trendom tzv. „swishing party“, kde doslova oblečenie sviští od majiteľky k majiteľke. Jedná sa o burzy oblečenia, kde si ženy vymieňajú navzájom oblečenie zadarmo, alebo za symbolické sumy. Tvorivé duše si môžu oblečenie ušiť sami, čím si vytvoria jedinečný kúsok „na mieru“. Dnes je v ponuke množstvo kurzov šitia a pre tých, ktorí si myslia, že šitie nezvládnu, je zákazkové šitie.

Ak ste sa rozhodli investovať do kvalitných dizajnérskych odevov sprievodca City Fashion Guide vás prevedie lokálnymi odevnými aj šperkárskymi tvorcami. Nadšenci, ktorých téma slow fashion nadchla sa môžu prísť pozrieť na módnu prehliadku Resonance, kde sa prezentujú renomovaní aj začínajúci návrhári odevmi zo starého oblečenia, plastov a iných recyklovateľných materiálov.

Slow fashion nie je len o móde. Pomalý životný štýl sa dá aplikovať na všetky aspekty našich životov. Stačí spomaliť a nenaháňať sa v jednom kruhu, veď tie najlepšie veci v živote si za peniaze nekúpime.