Stretli ste sa už niekedy s pojmom „zero waste lifestyle“ (život bez odpadu). Ja som sa s ním prvý raz stretla pri písaní seminárnej práce o recyklácii plastov v dizajne. Natrafila som vtedy na skvelý TEDx talk Bei Johnson, ktorý ma veľmi inšpiroval.

Ľudia majú voči eko a enviro témam často predsudky, ja sama som donedávna považovala ľudí zaujímajúcich sa o túto problematiku za hipisákov v ľanových vreciach. V dnešnej dobe sa však začína viac diskutovať o vplyve ľudskej činnosti a produkcii na ekosystém našej planéty. Určite ste si vo svojom okolí všimli novovznikajúce startupy, zaoberajúce sa myšlienkami recyklácie rôznych materiálov, prípadne propagujúce bio produkty v kozmetike a kulinárstve. Jedným z takýchto projektov je aj už spomínaný zero waste, ktorý možno považovať za životný štýl, ktorého podstatou je minimalizácia akéhokoľvek odpadového materiálu v bežnej domácnosti. Tak sa snaží predchádzať znečisteniu planéty, a to absolútnym odmietnutím akéhokoľvek zbytočného materiálu. Heslom takéhoto programu nie je viac recyklovať, ako je to v prípade niektorých ekologických programov, ale práve menej.

Po vzhliadnutí už spomínaného TEDx talku, ktorý detailne opisuje reálne fungovanie no waste domácnosti, budete prekvapení ako relatívne ľahko je možné žiť aj „bezodpadovo“. Bea Johnoson v ňom napríklad ukazuje ako je možné kupovať potraviny bez akýchkoľvek obalov.

Ako prvé vám napadne, či je možné niečo takéto spustiť aj v slovenských podmienkach.

V hlave sa virtuálne začnete prechádzať po jednom z obchodov, v ktorom zvyknete nakupovať a zisťovať, čo je reálne možné v ňom kúpiť bez toho, aby človek použil obal. Dospejete k tomu, že na večeru bude asi len melón. Možno trocha preháňam, no vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že ovocie a zeleninu je možné takýmto spôsobom zakúpiť, pravdepodobne si však aspoň na niektoré druhy budete musieť priniesť vlastné papierové vrecko. To odporúča aj spomínaná propagátorka tohto štýlu a hovorí, že do obchodov vždy prichádza s vlastnou nádobou, reakcie predavačov sú rôzne, no postupne si na vás zvyknú. A kto vie, možno tak raz budeme chodiť všetci.

Pravdou je, že v bežných obchodoch je veľký problém nakúpiť všetky potrebné potraviny. A preto začínajú v poslednej dobe vznikať obchody, ktoré ponúkajú sortiment v obaloch zo skla, papiera a látky, ktoré si môžem do týchto nádob nabrať sám a množstvo, ktoré spotrebujem. Týchto projektov je však stále ako šafranu a na Slovensku sa podľa mojich informácii nenachádza žiadna kamenná predajňa, čo sa potravín týka. Existuje však niekoľko e-shopov, ktoré takýto tovar doručia až k vám domov.

Čo sa kozmetiky týka, vo videu Bea spomína, ako si pri experimentovaní vlasy umývala octom a ako farbu na líca používa kakao a skúšala iné domáce prísady namiesto bežnej kozmetiky. To už je však podľa môjho názoru prehnané a opäť pripomínajúce už spomínaných hipisákov V kozmetickom priemysle je predsa oveľa väčší výber, čo sa týka bio kozmetiky, aj keď nie je bio ako bio. Čo sa týka obalov, pri kvalitnej kozmetike je možnosť uprednostniť sklenený obal pred tým plastovým. Taktiež sa na Slovensku, konkrétne v Trnave a Malackách, nachádzajú dve predajne, kde je možné si takúto kozmetiku načapovať do sklenených fliaš, ktoré si môžete tiež doniesť z domu.

Z pohľadu ženy a dizajnérky ma najviac zaujalo zariadenie bytu a šatníku celej rodiny. Dom bol zariadený neskutočne minimalisticky, šatník členov rodiny sa skladal z maximálne 15 kusov oblečenia, z ktorých bolo možné vyskladať až 50 outfitov.

 

Toto riešenie je praktické z viacerých dôvodov, veď len upratanie takého priestoru človeku zaberie minimum času. Pri odstránení všetkých tých materiálnych vecí okolo navyše prichádza pocit voľnosti, oslobodenie od konzumnej spoločnosti a materiálneho sveta, čo nám v konečnom dôsledku umožní sústrediť sa na pravú podstatu nášho života, a to sú vzťahy, priatelia, rodina a zážitky. Ďalším prínosom je, že vám to ušetrí množstvo peňazí, ktoré môžete minúť napríklad na cestovanie a dopriať si zážitky, na ktoré ste dovtedy ani nepomysleli.