„Robiť si srandu zo seba je vždy stávka na istotu,“ hovorí Iránec Siavash, ktorý po prvýkrát vystúpi na Pančlajne

Pančlajn_13. 6.

Leto je tu a s ním aj tá príšerná irónia osudu, že také krásne počasie si obľúbili aj osy a komáre. Ale žiaľ bokom, aj v júni čaká fanúšikov humoru najslovutnejšia stand-up show Pančlajn. Poctivý pot od smiechu vyraší na čelá v pondelok 13. júna v KC Dunaj táto humorom sálajúca zostava: Juraj Šoko Tabaček, Tomáš Hudák, Pavel Graus, Matej Adámy, Dano Čistý a Siavash Alaghmandan Motlagh. Večerom bude sprevádzať vypasené slniečko Samo Trnka a o hudbu sa postará sviežo rázna pesničkárka Mirka Miškechová.

V júni ťa čaká debut na Pančlajne. Už vieš, z čoho si budeš robiť srandu?

Siavash Alaghmandan Motlagh: Väčšina mojich výstupov bola doteraz viac-menej o tom, že som cudzinec na Slovensku a o celej tejto skúsenosti. O tom, čo zažívam v bare alebo na polícii. Aj tento môj výstup bude, myslím si, na podobnú tému.

So stand-upom máš už skúsenosti. Ako si sa k nemu vlastne dostal? Ako vyzeralo tvoje prvé vystúpenie?

Siavash: Väčšinu svojich stand-upov som robil so Silnými rečami. Ale robím tiež aj nezávisle šouky. Vystupoval som po celom Slovensku, v mestách ako Košice, Galanta, Martin a dokonca aj Stará Turá. Vystúpil som v rôznych podnikoch, od malých barov a kaviarní až po Ateliér Babylon a Národné divadlo. Ale môj prvý stand-up bol s Janom Gorduličom na súťaži open mic, ktorú som vyhral, a odvtedy rád vyhrávam. Budem to robiť, až kým si z toho nespravím kariéru. A ešte k tomu, ako vyzeral môj prvý stand-up, radšej to ani nechcem vedieť, pamätám si len, že som bol veľmi nervózny.

Žiješ na Slovensku, ale pochádzaš z Iránu. Navštevoval si tam nejaké stand-upy alebo podobné podujatia?

Siavash: Vlastne nie, tento koncept v tom čase tam nebol taký populárny, aspoň nie v tomto formáte.

Ako štýl humoru máš najradšej?

Siavash: Dávam prednosť observačnej komédii so štipkou kritiky, keďže je ľahké pozorovať, čo vytvára kontrasty medzi mnou a spoločnosťou, v ktorej žijem, ale mnoho mojich vtipov sa točí okolo sebapodceňovania, pretože je to jednoduché a je to pre mňa prirodzené. Robiť si srandu zo seba je vždy stávka na istotu.

Na základe tvojich skúseností so slovenským publikom, čo má podľa teba v humore najradšej?

Siavash: Slováci radi počúvajú ľudí zo zahraničia hovoriť po slovensky. Hádam, že každý národ rád počúva, keď bizarní ľudia hovoria ich jazykom a robia v ňom fóry. Sú tiež veľmi otvorení a sú aj dosť tolerantní, keď príde na rad čierny humor, čo je podľa mňa skvelé. A tiež veľmi dobre prijímajú kritický humor a málokedy sa urazia, čo ich zase robí skvelým publikom pre tento druh predstavenia.

A aký bol najlepší humoristický výstup, aký si ty zažil?

Siavash: Vždy som mal veľmi rád a rád som pozeral stand-up comedy, ale nebol som vo veľa krajinách okrem Slovenska, určite som nebol v anglicky hovoriacich krajinách. Takže ak chceš vedieť, aké svetovo známe čísla mám najradšej, tak musím povedať, že som žiadne nevidel naživo. Ale ak hovoríme o tom, čo sa dá vidieť na videách, momentálne sú to George Carlin, Louis Ck., Bill Burr, Kevin Hart a Jerry Seinfeld. Bohužiaľ, nerozumiem väčšine výstupov, ktoré vidím tu na Slovensku, keďže moja slovenčine je pomerne zlá, ale veľmi si užívam výstupy mojich kolegov ako Jano Gordulič, Tomáš Hudák, Juraj Šoko Tabaček či Gabo Žifčák. Teda aspoň do takej miery, do akej môžem.

panclajn-210x2103. 6. (pondelok)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 11€ / 10€ v predpredaji v bare v KC Dunaj

Event: www.fb.com/events/241221819584415