Slovenská filmová tvorba sa dostáva čoraz viac na výslnie. V poslednom období sa objavilo viacero filmov slovenskej produkcie, no film Piata Loď prináša na slovenskú scénu silu. Akčný príbeh prepletený humornými hláškami? Rýchly dej, množstvo efektov? Nie. Príbeh jemný, až magický svojim zobrazením priniesol do diváckych sŕdc detský pohľad na svet.

LITTLE-HARBOUR1_MAIN-PHOTO6

Foto: filmpiatalod.sk

Dovtedy som v kine Lumiér na filme nebola. Na premiére som zažila niečo, čo dovtedy na žiadnom inom filme. Scéna sčernala, objavili sa záverečné titulky, začala znieť krásna pieseň od Katarzie s názvom ,,Kde sa slzy berú”. Nikto sa ani len nepohol. Dokým neprešiel posledný titulok ľudia sedeli, nechali v sebe doznievať film a keď sa rozsvietilo – začali tlieskať. Potlesk nebol dlhý, lebo plátno sa neklaňalo ako sa na konci predstavenia zvyknú klaňať herci, ale ľudí natoľko oslovilo, to čo videli, že svoj názor vyjadrili potleskom. Odchádzali sme z kina rozčarovaní a návrat do reality ,,dospelákov” sa nekonal ešte dlho. Podtitul filmu „Každé dieťa môže byť na chvíľu dospelé, a každé mesto môže mať na chvíľu more.“ vystihol minimálne moje rozpoloženie po zhliadnutí.

LITTLE-HARBOUR1_MAIN-PHOTO2

Foto: filmpiatalod.sk

Film získal na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale Kryštáľového medveďa. Samotná rovnomenná knižná predloha získala v roku 2010 cenu Anasoft litera a bola vyhlásená za najlepšiu knihu roka 2010.

Od 16. 3. 2017 si môžete pozrieť film a umocniť si filmový zážitok dobrým pocitom z pomáhania druhým. Jedno euro počas prvého týždňa premietania totiž poputuje na organizácie, ktoré sa venujú práci s deťmi. Pre viac info o týchto organizáciách https://www.dobrakrajina.sk/sk/tema/piata-lod

piata-lod.plagatRéžia: Iveta Grófová
Predloha: Monika Kompaníková (kniha Piata loď)
Scenár: Iveta Grófová, Marek Leščák
Kamera: Denisa Buranová
Hudba: Matej Hlaváč
Hrajú: Vanessa Szamuhelová, Matúš Bačišin, Katarína Kamencová, Johanna Tesařová

Pre viac info o samotnom filme :
https://www.facebook.com/filmpiatalod/?fref=ts

alebo
http://filmpiatalod.sk/