Dobrodruh Marek Slobodník bude 22. decembra v KC Dunaj rozprávať o vzrušujúcej ceste naprieč Austráliou a Indonéziou so známymi žltými trabantmi Dana Přibána. Marek, ktorý cestu zdolával na 58-ročnej Jawe 250, ukáže návšetvníkom ako vyzeral ich polrok, za ktorý prešli 15 291 kilometrov.

 Marek-Slobodnik

Ako ste sa dostali k tomuto nezvyčajnému cestovateľskému projektu?

V roku 2010 sme boli na pionieroch v Kazachstane pri Aralskom jazere. Z toho vznikol krátky film, ktorý vyhral prvé miesto za najlepší slovenský motorkársky film. Tým sme sa dostali do povedomia a započul o nás aj Dan, ktorý mal už vtedy za sebou Afriku. Zavolal ma do Prahy, aby som spravil o kazašskej ceste prednášku. Tam sme sa zoznámili a o rok neskôr sme už spolu cestovali po Južnej Amerike.

Vy ste sa tohto cestovatelského projektu zúčastnili na 58-ročnej Jawe. Odkiaľ ju máte?

Pôvodne na prvú spoločnú expedíciu som mal ísť opäť na pionieri, no ten za trabantmi nestíhal, a tak sme hľadali riešenie. Spadlo ako z neba, týždeň pred odjazdom do Južnej Ameriky sme kúpili túto jawku neďalko od Prahy. Teraz má za sebou celú Južnú Ameriku, Austráliu a Indonéziu.

Aké krajiny ste prešli? V ktorej ste sa cítili najlepšie a v ktorej vás prijali najlepšie?

Teraz Austráliu, Východný Timor, Indonéziu, CK-7Malajziu a Thajsko. Najlepší vo všetkom bol Východný Timor.

Aký bol najviac adrenalínový zážitok, ktorý máte z Tichomoria?

Najprv som myslel, že pád z motorky bol najviac adrenalínový, no prekonali ho preteky byvolov, ktorých som sa zúčastnil.

Okrem toho pádu, mali ste nejaké technické problémy s Jawou počas cesty?

Najprv som pridrel motor, neskôr som ho musel celý rozoberať, pretože sa mi v blokumotora pretáčali ložiská, ktoré držia celú kľukovku. Našťastie ste to všetko zvládli.

Ako to napríklad zvládali vozíčkári, ktorých ste na expedíciu vzali?

Ťažká otázka pre mňa, tá je skôr pre nich. Ale myslím si, že celú expedíciu zvládali vynikajúco a nebol s nimi žiadny problém. Obaja s vozíkmi už precestovali kus sveta.

Čo pre vás osobne znamenala táto cesta?

Každá predchádzajúca cesta bola len expedícia, ktorá začala a skončila, a keď som sa vrátil domov, všetko bolo v starých koľajách. No táto expedícia trvala tak dlho, že som sa na ceste cítil už ako doma, ako dáky nomád a predstava, že sa mám vrátiť domov, bola pre mňa divná. Ťažko to opísať, no doteraz sa neviem spamätať a zaradiť. Čiže táto cesta znamenala pre mňa životný štýl a taký druhý domov…

Trabantem napříč kontinenty je expedičná posádka zo strednej Európy, ktorá sa rozhodla, že prekážky ju vyhecujú k ešte extrémnejším výkonom. Skúsený cestovateľ Dan Přibán a jeho kolegovia sa na žltých trabantoch, poľskom Fiate, Jawe 250 a Čezete 175 presúvajú po kontinentoch a udivujú mnoho ľudí. O svojich dobrodružstvách, peripetiách i životných zážitkoch bude hovoriť jeden z nich, Marek Slobodník, ktorý sa na výpravu vydal na Jawe. Pre túto skupinku nie je táto výprava vôbec prvou. Preslávili sa cestou Trabantem až na konec světa, o ktorej vznikol divácky úspešný film, posádka neustále plánuje nové dobrodružstvá.

 

trabant (2)22. 12. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 4€ v predpredaji v bare v KC Dunaj

Event: www.fb.com/events/1639871906263878

Video: https://www.youtube.com/watch?v=JnuiUw7_XLE