Mesto duchov. Míľnik novodobej histórie. Kedysi pýcha sovietskeho zriadenia a čulé moderné mesto, dnes strašiak celého sveta. Cestovateľské kino predstaví v utorok 10. januára v KC Dunaj Černobyľ. Cestovateľ Dominik Orfánus, ktorý túto oblasť navštívil viac ako 80-krát, sa podelí nielen o fotografie, ale aj o zážitky a vyvráti mýty, ktoré o Černobyle, Pripjati, atómovej elektrárni a vyľudnenej zóne kolujú.

pripyat-1060276_1920

Černobyľ nie je typická cestovateľská destinácia. Ako si sa tam dostal po prvýkrát a prečo si sa na taký výlet vôbec vybral?

O.: Vždy ma lákali opustené miesta a budovy, ale Černobyľ bol v tomto smere iba náhoda. Videl som fotky, kamarát Rus ma pozval a tak sme tam išli traja Slováci s ruskou skupinou. V zime. Bŕŕŕ.

Čo si si musel pripraviť na výlet?

O.: Priznám sa, mal som rešpekt, aj keď som si naštudoval nejaké veci a vedel, že to nie je nebezpečné. Predsa však som si kúpil poriadny respirátor a zobral hokejový suspenzor a do neho narval olovenú platňu. Sám som sa po výlete na sebe smial, že ako som sa pripravil.

Ako prebiehala tvoja prvá návšteva Černobyľu?

O.: Formality, cesta po Ukrajine do Kyjeva bola kostrbatá už od hraníc, stále som mal pocit, že od nás niekto chce úplatky. Opak bol potom v Černobyle, kde bol úplný pokoj a priateľský prístup. Pamätám si presne na ten moment, keď som vystúpil z autobusu v Pripjati a pocítil ducha toho miesta. Bola to láska na prvý pohľad či pocit.

Koľko ľudí žije ešte v tejto oblasti? Chcú rozprávať o tom, čo sa pred 30 rokmi stalo?

O.: Domorodcov tam žije okolo 150 a majú radi turistov. Pravda, o evakuácií a ich návrate sa im hovorí ťažko. Občas majú slzy v očiach. Nemajú ľahký život, snažíme sa im pomôcť nákupom produktov, potravín, liekov. Takto pred rokom im v jednej dedine zdochol kôň, ktorý oral všetkým v dedine záhrady, tak sme im na jar kúpili malý traktor, aby si mohli nasadiť.

V Černobyle si bol viac ako 80-krát. Nie je to zdraviu škodlivé?

O.: Ale kdeže, škodlivejšie, pokiaľ ide o radiáciu, je podľa mňa cestovať často lietadlom alebo bývať pod vysielačom mobilného operátora. Mám dve zdravé deti, poznám aspoň dvoch ľudí, ktorým sa výrazne zlepšil zdravotný stav po návšteve zóny, asi ide o psychologický aspekt. Čím netvrdím, že ísť do Černobyľu je zdravé. Pokiaľ sa drží návštevník pravidiel a sprievodcu, riziko je prakticky také isté, ako ísť na výlet hocikam na svete.

pripyat-1366164_1920

Sú nejaké charakterové typy, pre ktoré je takýto výlet určený alebo by ich mohol osloviť?

O.: Najviac fotografi, dobrodruhovia a PC hráči.

Na prednáške budeš hovoriť aj o mýtoch, ktoré o Černobyle kolujú. Spomenieš teraz aspoň jeden?

O.: Taký, čo najviac počúvam od turistov je, že chcú vidieť to ruské koleso, ktoré nikdy nešlo. Popravde išlo. Lunapark fungoval v nejakom skúšobnom režime a mal byť oficiálne otvorený až päť dní po havárii. Keďže mesto bolo evakuované, nikdy nebol oficiálne otvorený. Dobové fotky sú však dôkazom, že ruské koleso fungovalo aj pred haváriou.

 

ck_cernobyl_10_1_poster-1Dominik Orfánus

ako cestovateľ navštívil Černobyľ prvýkrát v roku 2008. Postupne začal sám voziť skupiny na bezpečné dobrodružné exkurzie. Spolu so slovenskými a ukrajinskými kolegami vybudovali celosvetovo tretiu najväčšie cestovnú agentúru pre černobyľský turizmus. Cez ich exkurzie prešlo iba minulý rok vyše 2 000 dobrodruhov. Dominik v minulosti pôsobil ako novinár a analytik v týždenníku TREND a moderátor Rádia Slovensko.

10.1. (utorok)

Štart: 17:00 hod. (pridané premietanie)

Vstup: bit.ly/PredpredajCernobyl

 

Event: facebook.com/events/385785528431429