Niekedy sa mi až nechce veriť, že niekomu na svete, tobôž v mojom okolí, hádže život pod nohy rovnaké polená a že tie polená preskakujeme s rovnakým rozbehom. Mnoho takýchto udalostí je dnes už zdokumentovaných aj na internete formou epických príbehov ukončených hlbokou myšlienkou o osude alebo Murphyho zákonom.

Viete si spomenúť na situáciu, keď sa kolektív zhováral o životnej situácii a vy ste si pomysleli: „Presne toto sa mi stalo…“ a „Tiež som spravil presne to isté?!“ Alebo sa vám stalo, že na nejakú situáciu v živote sa dokonalo hodil výrok z vášho obľúbeného filmu? Aj bežné situácie, ktoré sa v ľudskom živote podozrivo často opakujú, sa dokumentujú na internete, a to formou vtipných obrázkov. Vydajme sa spolu na malú cestu za počiatkami internetových mémov.

I iz a meme?

Slovíčko mém slovenský výkladový slovník nepozná. Keď si však kliknem na Wikipédiu, dostanem definíciu: „Mém je virtuálna a replikujúca sa častica kultúrnej informácie. Mém je základný prvok kultúry, ktorý je dedičný negenetickou cestou. Mémom je väčšina kultúrnych diel (piesne, umelecké diela a iné).“ Takže všetky obrazy, filmy a podobne sú mémy. Mňa však zaujímajú internetové mémy, takže opäť za pomoci voľnej encyklopédie zisťujem, že internetovým mémom môže byť čokoľvek – obrázok, video, web stránka alebo zle vyhláskované slovo.

História mémov siaha do roku 1982, kedy bol prvýkrát napísaný smejo :-). Bol to prvý pokus vyjadriť emóciu virtuálne inak než priamym textom. Odvtedy pretieklo riekami veľa vody a internetové mémy sa začali vyvíjať do podoby, v akej sa ponúkajú dnes. Existujú dokonca aj umelo vytvorené mémy, ktoré slúžia ako sociologický nástroj na skúmanie internetovej populácie.

Stále som nespomenul, ako vlastne ten internetový mém vyzerá. Určite ste sa s mémom stretli, len ste nevedeli, že to mém je. Mémy sú zvyčajne obrázky, ktoré pomocou jednoduchých symbolov vyjadrujú ľudské pocity a situácie. Ťažko určiť, kedy tieto symboly vznikli. Sú však úžasné v tom, s akou ľahkosťou vedia charakterizovať aj tie najzložitejšie životné situácie (a ich riešenia). Sú to príbehy zo života, anekdoty, vtipy. V mémoch nájdete odvolávky na všetky udalosti vo svete, všetky vedné disciplíny, všetky kultúrne udalosti a osobnosti. Mémy vzdávajú hold, zosmiešňujú, ponúkajú alternatívny pohľad na vec, rozširujú vnímanie.

Ten zvláštny okamih, keď si uvedomíte, že sa bavíte v mémoch

Svet mémov ma upútal pomerne nedávno – niekoľko mesiacov dozadu mi kamarátka podhodila odkaz na stránku 9GAG. Už predtým som si všimol, ako na Facebook hádže vtipné obrázky, niektoré dokonca s hlbšou myšlienkou. Keby som bol vedel, ako mi táto udalosť zmení internetovú existenciu, možno by som si to kliknutie ešte rozmyslel. Najprv mi pri pohľade na obrázok napadla tá známa skrátka WTF, no čím viac obrázkov som si pozrel, tým viac sa mi začali páčiť.

Dnes takmer neprejde deň, aby som nenavštívil niektorú zo stránok zbierajúcich mémy. A že ich nie je málo… Skupiny na Facebooku či samostatné stránky. Je to ako droga, a veľmi nebezpečná v práci. Keď som s kamošmi vonku, niekedy dostanem vynadané, že mi nerozumejú, aby som prestal rozprávať v jazyku tých infantilných obrázkov s kvalitou kresby dieťaťa v Paintbrushi. Niekedy to ale jednoducho nejde – keď sa ocitnete v situácii, ktorú ste predtým videli ako mém, nedá vám, aby ste nereagovali rovnako.

Trolling is an Art

Mémy treba vedieť pochopiť. Mnohé nadväzujú na obrázky alebo videá, inšpirujú sa nimi a niekedy je ťažké pochopiť ich význam, ak neviete, z čoho vlastne vychádzajú. Je to ako interný humor, len tento môže pochopiť každý, kto dnes žije online.

Internet je slobodný. To znamená, že každý si môže publikovať v podstate čokoľvek, čo sa mu páči, hoci to nemusí byť v súlade so všeobecne uznávanými dobrými mravmi. Mnoho mémov sa zahráva s hranicou slušnosti a tolerancie, sú plné nadsádzky a sarkazmu či výsmechu z ľudskej obmedzenosti a malichernosti. Nemáte problém nájsť mémy s rasistickou, náboženskou alebo politickou témou. A nemusia sa vám páčiť, ako sa nie všetky páčia mne. Väčšina sa však dá pochopiť, ak má človek trochu otvorenú myseľ.

A nakoniec malé ospravedlnenie. Tento článok vám o internetových mémoch veľa nepovedal. Aj keď som sa snažil. Dôvodom je, že mémy sa opisujú samé. Preto si radšej kliknite na niektorú meme stránku (odporúčam 9GAG) a na chvíľu sa jej oddajte. Som si istý, že pôvab a skrytú hĺbku internetových mémov odhalíte.

Tu sú dva základy, ktoré musíte vydržať dopozerať až do konca.

Chuck Testa

Gigapuding

História mémov je na časovej osi pekne zachytená na:

http://www.dipity.com/tatercakes/Internet_Memes/

A nakoniec stránky, kde samotné mémy nájdete:

http://9gag.com

http://knowyourmeme.com/

http://www.memebase.com/

Alebo český server kecy.roumen.cz