Škótsko však znamená omnoho viac, než len tieto populárne príbehy. Mystická krajina na severe Britských ostrovov ponúka cestovateľom všetko, po čom túžia: od mierne zvlnenej krajiny až po majestátne štíty, vetrom ošľahané ostrovy a rozľahlé jazerá, divoké severné a západné pobrežie, rozprávkové a temné hrady, príťažlivé mestá i príjemné ospalé dedinky, milých a pohostinných ľudí, ktorí vyvracajú povery o lakomých a šporovlivých Škótoch.

O dych berúcich scenériach bude Cestovateľské kino v utorok 12. januára v KC Dunaj. Návštevníkov bude sprevádzať milovník tejto krajiny Pavol Plesník.

CK-12_Kamenny_most“Prekrásna, pestrá a rozmanitá krajina, kde vás vždy niečo zaujme. Dominuje najmä divoká príroda, hory, jazerá a členité pobrežie, k tomu príjemné mestečká a milí ľudia,” takto v skratke opisuje Škótsko Pavol Plesník, ktorý najprv o ňom veľa čítal a túžil ho navštíviť.

“Raz sa nám naskytli výhodne letenky, objednal som auto, kúpil kvalitný bedeker a vyrazili sme,” spomína si a pokračuje: “Nemyslím si, že krajina je prezentovaná tak, ako by si zaslúžila. Okrem slávnych osobností ponúka obrovské možnosti objavovania prekrásnej a neopakovateľnej prírody, mimoriadne zaujímavú architektúru – mestskú najmä v Edinbourghu, vidiecku v malých mestečkách Centrálneho Škótska a Vysočiny. Pre nás „suchozemcov“ je nanajvýš atraktívne západné pobrežie, ktoré tak trochu pripomína nórske fjordy.”

Podľa Plesníka neplatí zaužívaný stereotyp, že Škóti sú lakomí. “Sú to pohostinný národ, veľmi ohľaduplní vodiči, ľudia sa radi zabávajú. Je napríklad bežné, že v krčmách hrajú amatérski muzikanti na gajdách, vytvárajú úžasnú atmosféru a ľudia im celý večer platia drinky a všetci sú spokojní. O pohostinnosti sa presvedčíte aj v ubytovaní na súkromí, tzv. Bed & Breakfast, kde vám domáci poskytnú naozaj všetko, čo vám vidia na očiach. Napríklad raňajky sú tam často gurmánsky zážitok.” Okrem stretnutí s miestnymi by návštevníci určite nemali vynechať to, čo zo Škótska robí priam rozprávkovú krajinu – príroda.

CK-15_Duncan_castle“Ideálna cesta, ako spoznávať Škótsko je prenajať si auto. Najlepší východiskový bod je magický Edinbourgh, odtiaľ treba vyraziť smerom na sever, rozmanité pohorie Highlands, osobitne zaujímavé je pobrežie, najmä to západné – divoké skalné zrázy, tisíce ostrovčekov. Jediné, čo tam snáď chýba, sú husté lesy, na ktoré sme zvyknutí napríklad u nás na Slovensku. A treba určite navštíviť aspoň jednu destilerku whisky. Oplatí sa cestovať lietadlom, tam si prenajať auto, najlepšie s automatickou prevodovkou (budete mať o problém, čo s ľavou rukou, menej). K tomu dobrý bedeker, šťastie na počasie a čaká vás neuveriteľný zážitok,” dodáva.

Pavol Plesník

pôsobí ako docent na Slezskej univerzite v Opave, špecializuje sa na geografiu cestovného ruchu, v rámci ktorej veľa cestuje, fotografuje, športuje – aktívne hrá basketbal, lyžuje a venuje sa skialpinizmu.

12. 1. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 4€ v predpredaji v bare v KC Dunaj

Event: www.fb.com/events/1215118815184803