Dobrodružným povahám cestovateľské kino priblíži súostrovie Špicbergy

Ležia v nehostinných podmienkách, a predsa sa tešia obľube turistov. Na nórskom súostroví Špicbery žije asi toľko ľudí ako ľadových medveďov. Návštevníci môžu očakávať zimu a sneh, no aj neopísateľnú rozprávkovú prírodu a milých ľudí. A práve o tom bude Cestovateľské kino v utorok 24. novembra v KC Dunaj. Rozprávať o Špicbergoch bude dvojica Lenka Gondová a Štefan Kardoš, ktorí sa tam vybrali fotografovať ľadové medvede.

Špicbergy neznejú ako vysnívaná dovolenková destinácia. Prečo ste sa na toto súostrovie vybrali?

Destinácie si vyberáme podľa toho, aké zvieratá potrebujeme fotografovať a teda kde žijú. Ako fotografov zvierat vo voľnej prírode nás už dlho lákalo fotografovať ľadové medvede. Fotografovanie ľadových medveďov znamená, okrem toho, že ich treba nájsť, aj dodržiavanie určitých prísnych bezpečnostných pravidiel, preto je vhodné vybrať si destináciu, ktorá má s týmto druhom spolužitia človeka a divokých zvierat tradíciu. Jedným z takýchto miest sú práve Špicbergy. Navyše, čím viac cestujeme do chladnejších oblastí, tým sme viac očarovaní nespútanou krásou týchto destinácií. Do škandinávskych krajín sa veľmi radi vraciame a pri našich opakovaných návštevách najsevernejších častí Nórska sme vedeli, že Špicbergy musíme navštíviť.

Polar_bear_sign_SvalbardAký najlepší záber sa vám podaril?

Pri ceste na Špicbergy sme ani v najtajnejších snoch nedúfali, že sa nám hneď podarí vidieť, alebo dokonca odfotografovať, ľadového medveďa. A podarilo sa. Očarila nás aj svetelná scéna polnočného slnka na nekonečných snehových pláňach. Okrem toho, že táto destinácia je nefalšovanou prírodou, je to aj raj pre trpezlivých a odolných fotografov.

Čo okrem zimy a snehu tam môže návštevník očakávať?

Zimu a sneh na snehových pláňach s farebným divadlom polnočného slnka alebo polárnej žiary, teda podľa času návštevy. Adrenalínové jazdy na snežných skútroch alebo saniach ťahaných psami. Veľmi chutné jedlo a nesmiernu útulnosť mestečka Longyearbyen.

Čo by ste vy odporučili ľuďom, ktorí sa na toto súostrovie vyberú? Na čo by nemali zabudnúť a čo by mali navštíviť?

Špicbergy jednoznačne očaria každú dobrodružnú dušu. Za predpokladu dodržania bezpečnostných pravidiel, ktoré nariaďuje guvernér ostrovov, návštevníkov privíta nespútaná príroda a množstvo zážitkov. Miestne dopravné prostriedky ako snežné skútre či psie záprahy sú zaručeným zážitkom. Domáci ponúkajú výlety do okolia Longyerbyenu s občerstvením z miestnych špecialít podávaných v prírode. V lete je možné absolvovať výlety loďou okolo ostrovov s pozorovaním morských vtákov, ľadových medveďov a mrožov na vzdialených ostrovoch, keď je rozmrznuté more. Zaujímavé je aj miestne múzeum s exponátmi, ktoré sú spomienkou na časy prvých odvážlivcov, ktorí ostali na ostrovoch celú zimu a prežili.

Čo vás na tomto nórskom súostroví prekvapilo najviac?

Prekvapilo nás to, že všetko čo sme zažili, bolo pozitívnym šokom. Keď chceme odfotografovať vybrané zviera, podľa čoho sa vyberáme na cesty, nehľadáme a neočakávame pohodlie. Okrem dobrých fotografií máme za cieľ vrátiť sa v poriadku domov. Vedeli sme, do akého chladného počasia ideme, čakali sme nepohodlie a tuhú zimu, avšak ocitli sme sa v zimnej rozprávke neopísateľných prírodných krás. Podvečer nás čakalo útulné ubytovanie s waflami ako olovrant na účet hotela, výborné jedlo z darov mora a prekrásne výhľady z presklenej fasády reštaurácie hotela.

spicbergyLenka Gondová a Štefan Kardoš
sú nadšení fotografi, ktorí kvôli svojej vášni – fotografovaniu divokej prírody – cestujú do ďalekých a exotických krajín ako sú Tanzánia, Keňa, Aljaška, Botswana, Brazília, Florida, Venezuela, Kolumbia, Austrália, Antarktída či Falklandy. Na svojich cestách nevynechávajú ani európske lokality výskytu posledných voľne žijúcich živočíchov.

24. 11. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 4€ v predpredaji v bare v KC Dunaj

Event: www.fb.com/events/166816280333512