Pridané dňa od oko

V novembri prichádza stand-up comedy show, na ktorej vám od zábavy vybehnú sople z nosa! V stredu 15. novembra o 17:00 sa bude KC Dunaj šíriť humoristická nákaza Pančlajn roznášaná vírusmi Jurajom Šokom Tabačkom, Lujzou Schramekovou, Gabom Žifčákom, Matejom Adámym, Kubom Lužinom, Matejom Makovickým a Samom Trnkom. Symptómy: smiechový kŕč brucha, závraty z nečakaných improvizácií a chichotavá štikútka. Hudobným hosťom bude Tomáš Gregor.

Čím ťa oslovil stand-up?

Matej Makovický: Už niekedy pred desiatimi rokmi som sledoval na YouTube slávnych stand-upových komikov, ale nikdy som si nemyslel, že by niečo také dokázal aj introvert ako ja. Zlomový moment prišiel počas istej oslavy, keď sa mi z nejakého dôvodu podarilo vtipnou hláškou rozosmiať všetkých prítomných. Následne mi môj kamarát, istý stand-upový komik menom Martin Hatala, nasadil do hlavy chrobáka a snažil sa ma presvedčiť, že podobné veci by som mohol hovoriť aj na pódiu a ľudia by sa smiali. Potom mi trvalo už len necelý rok, kým som sa odhodlal nahlásiť ako open mic na jeho show Comedy Dungeon. To bolo na jar v roku pána 2016. A keďže prvý pokus bol celkom úspešný, skúšal som ďalej a stand-upu som postupne prepadol kvôli tomu, aké bezprostredné a odmeňujúce je zabávanie ľudí.

Ako vznikajú tvoje stand-upy? Máš nejaký proces tvorby?

  1. M.: Najčastejšie sa cynicky rozčuľujem nad hlúposťami iných ľudí, takže inšpirácie je celkom dosť – snažím sa zapisovať si všetko, čo mi príde vtipné. Väčšinou začínam buď od situácie, ktorá sa mi stala, alebo od jedného nosného vtipu, ktorý mi napadne (väčšinou) v sprche. Následne už len dotiahnem celú tému ad absurdum, keďže mi okamžite vyskakujú asociácie. Problém je skôr potom tieto nápady rozpísať do formy, ktorá by fungovala na pódiu a “vyčistiť” ich tak, aby boli úderné, pochopiteľné a bez zbytočného balastu. S tým mám asi najväčší problém. Uceleným procesom tvorby by som to ale nenazval. Už som stand-up napísal aj spontánne a takmer bez úprav som s ním išiel na pódium, napríklad hneď potom, ako som bol na lekcii jogy. A potom, po prvom vystúpení, treba celý set trochu prekopať ešte minimálne raz.

Aké pocity ťa sprevádzajú, keď vyjdeš na pódium a postavíš sa tvárou v tvár publiku?

  1. M.: Väčšinou si v duchu poviem: “Je to v pohode, nikto ťa nepozná, ľudia prišli na väčšie mená, ty môžeš iba prekvapiť.” A potom sa už len snažím prekvapiť. (úsmev) Bývam nervózny pred vystúpením, obzvlášť ak vystupujem s novým materiálom, ale všetko to zo mňa spadne v momente, keď sa ľudia zasmejú. Potom sa už sústredím, a vo výnimočných prípadoch a dobrej atmosfére som sa dokonca naučil na pódiu uvoľniť.

Čo by mal podľa teba mať kvalitný stand-up? Ako si ho predstavuješ ty?

  1. M.: Môže to znieť banálne, ale stand-up najviac potrebuje publikum. Svoje publikum. A tým nemyslím iba kvantitu, ale aj kvalitu. Publikum, ktoré sa prišlo zabaviť, pristupuje ku komikom s otvorenou mysľou a vie sa odviazať. Každý komik je iný, a ak to publikum vie akceptovať, iba to pomôže. Na druhej strane, stand-upový komik by mal mať na pódiu energiu, ale aj trochu pokory voči publiku – napokon, je to show pre nich, nejde o masírovanie ega. Ja osobne mám veľmi rád, keď stand-up obsahuje nejaký spoločenský komentár. Samozrejme, prvoradou úlohou je pobaviť, ale ak hneď po hlasnom smiechu niekto kývne hlavou a zamrmle si: “Ale veď má pravdu”, je to len dobre.

Máš nejakého komika alebo scénu, ktorú sleduješ a inšpiruje ťa?

  1. M.: Mám rád práve komikov s istým spoločenským presahom. Prvý komik, ktorého som “žral”, bol George Carlin, a zbožňujem ho dodnes, veľa jeho materiálu poznám naspamäť. Vzormi mi boli aj Steve Hughes a Louis C.K. No a samozrejme niektorí komici zo slovenskej scény – blízky mi je najmä štýl Tomáša Hudáka. Snažím sa však byť trochu opatrný, lebo je pre mňa ľahké byť deprimovaný z toho, že na svete je toľko fantastických komikov. Preto sa snažím sledovať ostatných primárne ako fanúšik, nie ako študent komédie.

Panclajn_15_11_PP_poster

Štart:

15.11 (streda) o 17:00 hod.

Lístky:

bit.ly/PanclajnNovember

Event:

www.fb.com/events/1894535970865521