Ako vyzerá situácia v miestach, ktoré zapĺňajú titulné stránky novín a o ktorých si myslíme, že sú najnebezpečnejšie na svete? Ako sa cestuje v Afganistane, kde je už vyše 30 rokov občianska vojna? Ako vnímajú domáci Taliban či americkú prítomnosť? Cestovateľské kino priblíži v utorok 27. októbra v KC Dunaj dve exotické krajiny – Afganistan a Pakistan. Večerom bude sprevádzať sprievodca a vyštudovaný historik Martin Navrátil.

Iraqi Freedom


V Cestovateľskom kine v KC Dunaj predstavíš návštevníkom krajiny Afganistan a Pakistan, teda dve zeme, ktoré minimálne posledné roky v ľuďoch skôr vyvolávajú obavy, najmä tým, že takmer všetko čo o nich vedia majú z médií a týka sa to vojen a násilia. Ak by si však mal tieto dve krajiny popísať ako človek, ktorý ich reálne navštívil, čo by si o nich v stručnosti povedal?

Afganistan a Pakistan su moslimské krajiny v strednej Ázii. Sú to krajiny obklopené veľhorami ako Pamír či Himaláje, hlbokými údoliami, divými riekami a rôznými kmeňmi, ktoré dávajú týmto krajinám punc cestovateľskej výnimočnosti. Zároveň sú to krajiny, v ktorých hrozí reálne nebezpečenstvo a treba neustále sledovať situáciu. Milota ľudí sa strieda s blbosťou jednotlivcov. Sú to krajiny, ktoré si vážia hostí a platí tu slovo chlapa. Vraciam sa sem pravidelne a mám už kontakty, ktorým stačí povedať, že dávam svoje slovo.

Kedy si navštívil tieto krajiny a z akého popudu?

Navštívil som obe krajiny naraz pred tromi rokmi a vraciam sa sem pravidelne. Prešiel som krížom Afganistan s miestnymi, ktorým som veril. A prečo? Už ma nebavilo len o tom čítať, ale chcel som si vytvoriť vlastný názor. Cestovanie je veľká škola a chcel som sa presvedčiť na vlastné oči, uši a nos. My v Európe trpíme tým, že musíme mať na všetko názor a pritom o niektorých veciach nič nevieme, respektíve sme si ich neskúsili. Keď sa ma niekto spýtal na názor a nezhodoval sa s jeho svetonázorom, už nechcel ďalej nič počuť. Všetci o Afganistane hovoria, ale nik tu nebol. Pochopiteľne Afganistan je najnebezpečnejšia krajina. Aby som si dotvoril názor, šiel som tento rok do Iraku na hranice s IS, z čoho vznikol článok v .týždni a myslíte si, že to ľudí zaujíma?

Vo svojom cestovateľskom repertoári máš viacero krajín z rôznych kontinentov, čiže môžeš porovnávať na základe vlastných osobných skúseností. Čím sú Afganistan a Pakistan v porovnaní s inými krajinami výnimočné?

Mňa najviac na týchto krajinách zaujali tradície, pomoc, pohostinnosť a ich zvedavosť. Veľmi sa zaujímajú, smejú sa a napriek tomu, že majú v Afganistane občiansku vojnu už vyše 30 rokov, berú život s väčšou ľahkosťou.

Si vyštudovaný historik. 140Čo zaujímavé ponúka história Afganistanu a Pakistanu?

Sú to krajiny, kade prechádzala hodvábna cesta a mestá ako Herat, Mazár-e Šaríf, Láhaur patrili k tomu najkrajšiemu. Alexander Macedónsky bol nadšený a aj karavány, ktoré tadiaľ prechádzali. Veď Karakoram highway je nielen najdrsnejšia cesta, ale asi aj najkrajšia.

Pracuješ ako sprievodca. Majú ľudia záujem o návštevu týchto krajín?

Ľudia majú záujem, ale musia už mať niečo precestované. Sú to nebezpečné krajiny, hlavne Afganistan a to veľmi. Hrozí tu reálny útok a plány sa menia. Musia byť na to pripravení a nesmú byť sklamaní, ak sa niečo nepodarí. Musíte mať ten šiesty zmysel. Prirovnal by som to k výstupu horolezca. Celý život sa snaží vystúpiť na vysnívanú horu, pripravoval sa celý rok, ale hora ho nepustí. Musíte to prijať.

Aké sú najväčšie predsudky, ktoré máme tu v strednej Európe voči týmto krajinám?

Že sú to všetci teroristi.

Nedávno sa fotograf a autor úspešného facebookového projektu Humans of New York vybral na mesiac do Pakistanu, fotil miestnych ľudí a prinášal ich príbehy. Mnohým ľuďom, ktorí sledujú jeho príspevky sa prostredníctvom tohto projektu zmenil do istej miery uhol pohľadu na túto krajinu. Akých ľudí si tam našiel ty, keď si Pakistan navštívil?

Ak ste fotograf, Pakistan si zamilujete. Tí ľudia sa chcú fotiť a s radosťou. Pre mňa obyvatelia Pakistanu patria medzi najpriateľskejších ľudí. Všetci sú kamárati a nikdy neostanete sami.

Martin Navrátil

je vyštudovaný historik, ktorý aktívne cestuje po svete už 15 rokov. Počas roka cestuje po celom svete desať mesiacov a stále hľadá spôsob, ako byť na cestách celý rok. Precestoval vyše 150 krajín a v posledných rokoch sa zameriaval na krajiny, ktoré ležali na historickej Hodvábnej ceste. Keď necestuje, kupuje knihy do svojej knižnice a píše cestopisy zo svojich ciest.

09127. 10. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 4€ v predpredaji v bare v KC Dunaj

Event: www.fb.com/events/781027462023260